Niky Zaječická Horka (Niky)

naše Nikča                        naše Nikča

* 9.4.2010, spolumajitel: Lenka Váchová, 2x výborná 1, vítězka třídy mladých, Výborná 3, SA2, PRA negativní, Luxace pately 0/0, DKK 0/0, vyšetření srdce 2011, 2015 negativní, EFS carrier, CKCSID normal, uchovněna 11.11.2011, Bon. kód 5/V/2.

OTEC: Alfi Sylena (Český Junior champion, Klubový champion. 2x CACIB, 2x res.CACIB, BOB, BIG 3.místo… Bon. kód: 5/3. Vyšetření očí negativní, Vyšetření luxace pattely negativní, Vyšetření srdce 2009 negativní)

MATKA: Cinderly ze Šibeničního vrchu (VN2, V1, 2x VT, 2x krajská vítězka Bon. kód: 5/V/2. Vyšetření srdce 2007 negativní)

Jaká je?

Niky jsem pořídila tehdy osmileté dceři Aničce jako pejska na agility. Anička začala běhat s Báďou, který vše již uměl a naučil jí to, no a pak bylo na čase pořídit jí jejího vlastního psa, kterého zase všechno naučí ona. Myslím, že naše volba byla více než dobrá! Plemeno kkchš je obecně vhodné k dětem, ale skutečnost ještě předčila mé očekávání! Niky na své malé paničce opravdu visí a nedělá jí nejmenší problém jí poslouchat a spolupracovat s ní. Miluje děti a ráda s nimi lumpačí. Je velmi temperamentní, neúnavná a nezdolná, někdy až trochu splašená. Má vyrovnanou povahu, je naprosto zdravá a většinou je i poslušná, někdy ale trochu svéhlavička. Všem našim psům šéfuje tvrdou packou! Vychází s každým psem naprosto bezproblémově. Horší je to s malými a divokými zvířaty. Nikoho z nich nenechá na pokoji. Jakmile uvidí nebo ucítí srnčí, přestane okamžitě slyšet a prožene ji. Je to lovec, pronásleduje i ptáky a zajíce, pracujeme na odnaučování - labradoři uvidí srnu, otočí se a poslušně se vrátí, zatímco Niky vyráží! Ufff. Nikdy ale neuteče daleko nebo na dlouho, hned je zpátky a šťastná jako blecha. Běhání je pro ní vším a je jedno za čím! :-). Na agility je velmi šikovná, rychle se učí a snadno chápe. Je neuvěřitelný mazel!! Když si jí pochováte, je nejšťastnějším tvorem na světě! Přitiskne si hlavičku co nejvíc na vás a kdyby mohla, tak přede! Má ráda vodu a ráda si hraje s kamínky, mučí šneky! Dokáže si každého omotat kolem drápku. Můj dvoumetrový manžel na ní potají šišlá a mazlinkuje jí, když si myslí, že ho nikdo nevidí :-). Jejímu kouzlu podlehl i náš, jinak naprosto technický, malý syn, který jí jasně upřednostňuje před ostatními psy. Proti labroušům je uštěkaná a na zahradě jí neunikne ani myš, je vždy připravená k akci. Zkrátka ideální pes k malým dětem!

NAHORU


Fyziologie

Niky je krmená granulkami Fitmin pro dospělé psy malých plemen. Návdavkem dostává ještě chondroprotektiva, jako všichni naši psi, v tříměsíčních kůrách. Občas jí ještě uvařím hovězí maso s rýží. K jídlu miluje úplně všechno, kromě granulek a hovězího masa s rýží! Kdo chce vědět jak asi roste taková kavalíří holka (milovníci labradorů, přepněte prosím laskavě svou stupnici na hóóódně menší jednotky), ať koukne na tabulku:

STÁŘÍ VÝŠKA VÁHA
8 týdnů 17 cm 1350g
2 měsíce 19 cm 1940g
3 měsíce 24 cm 2925g
4 měsíce 26 cm 4 kg
5 měsíců 28,5 cm 4,9 kg
6 měsíců 31 cm 5,2 kg
7 měsíců 31 cm 5,7 kg
8 měsíců 32 cm 6,1 kg
9 měsíců 32 cm 6,2 kg
10 měsíců 32 cm 6,1 kg
11 měsíců 32 cm 6,2 kg
12 měsíců 32 cm 6,4 kg
NAHORU


Psí kusy

Prakticky hodná, bezproblémová..... :-) :-) Tak jinak, jedním slovem, teroristka! Nikča tu řadí do latě všechno, přes Báďu, Lakynu až po Iddunku! Pravda, ta z ní má prču... :-). Zkrátka nikoho nenechá na pokoji. Například při večerním krmení. Protože je Nikinka taková malinká a křehoučká a zmrzloučká, je v době krmení už obvykle doma, zatímco labroušové dorazí až přesně na krmení. Dříve se domů hnali jako velká voda, až se na chodbě čoudilo z korku. Ale teď??? Našlapují opatrně, po špičkách, ani nedýchají a načuhují za roh jako dvě divizny. To roztomilé malé černé si totiž nehlídá jen svou mističku, ale rovnou celou kuchyň! A takový céres co dostanou blonďáci, když do ní jen nakouknou, tak ten jim bere i chuť k jídlu!!! Což normálně umí jen smrtelná choroba ve své poslední fázi. Po velké práci dokonce už uznává i frontu u krájení masa, zjistila, že se na každého dostane a tak ostatní oštěká a prožene, až když uklidím prkýnko. Horší je to s ležením na gauči, Niky, narozdíl odemne, zastává názor, že kavalír MUSÍ ležet na gauči! Já zastávám názor, že kavalír může ležet na gauči, ale pouze jen někomu na klíně. Zatím vede, má bystřejší sluch, oči a je rychlejší, prozradí jí jen vyhřátý důlek na polštáři! :-). Takže když to shrnu: labradoři jsou poctivci, s těmi se domluví pravidla, která nekompromisně platí, i když se nedíváte nebo nejste doma. S Niky si také domluvíte pravidla, ona vám je horlivě odkývá, ale ta platí pouze na základě teorie, že svět existuje, jen když se díváte! :-)

NAHORU


© Petra Pešková 2014