Štěňátka

CHOVATELSKÁ STANICE Z VÁHY PŘEDSTAVUJE ŠTĚŇÁTKA Z PRVNÍHO VRHU NAŠÍ TOLLERKY IDDY. JAKO OTCE PERSPEKTIVNÍHO PRACOVNÍHO VRHU JSME VYBRALI ŠVÉDSKÉHO PSA RIVER FOX RED FIRE OF TEXMO "MOLTAS". ŠTĚŇÁTKA SE NARODILA 11.8.2017 A K ODBĚRU BYLA PO 6.10.2017. VŠE POTŘEBNÉ O VRHU SE DOZVÍTE NA TÉTO STRÁNCE.


River Fox Red Fire of Texmo "Moltas" (SE) X Absolut First Ida Garonera "Iddy" (CZ)


Moltas a Iddy

River Fox Red Fire of Texmo * 19.1.2013

Moltas


Rodokmen, K9, Rasdata.nu

OTEC: LP1 LP2 LP3 SE UCH SE VCH Hummelviksgardens Golden Texas (SE), K9

MATKA: Lönnlövets Nässla (SE), K9


ZDRAVÍ: DKK 0/0, DLK 0/0, prcd-PRA status: negativní po rodičích, CEA (Collie Eye Anomaly) status: negativní po rodičích, Degenerativní encefalopatie status: clear, Degenerativní myelopatie: clear, plnochrupý, DOV 2016 normal.

VÝSTAVY: Exc junkl 1 junkk

ZKOUŠKY: Mental test, retriever test, 1 nbkl tollingprov, 2x 1 ökl tollingprov, kvalifikace do třídy Elite

NĚCO O MOLTASOVI: Moltas je báječný rodinný pes, ale také dobrý lovecký pes. Cvičíme tak často, jak je to jen možné. Moltas je klidný pes s dobrým nosem. Je nezávislý, ale stále ochotný plnit úkoly. Často je naší největší výzvou, aby pes dal do práce více energie. Není to pes, který by utekl a zapomněl co má dělat, spíše pes, který rád dělá to, co po něm chceme, ale svým vlastním tempem.

Absolut First Ida Garonera * 20.1.2014

Absolut First Ida Garonera


Rodokmen, K9, Rasdata.nu

OTEC: INTCH(u) DKCH SEU(u)CH NUCH NORDUCH DEVDHCH CZCH SEJV-12 Bundessieger15 Alpensieger16 Redborn First Edition TJB(DK) KTH-B (DK), K9

MATKA: CZGCH C.I.B C.I.E CZCH ATCH DECH Erikachen Roisin (UK), K9


ZDRAVÍ: DKK 0/0, DLK 0/0, pately negativní, prcd-PRA status: negativní po rodičích, CEA (Collie Eye Anomaly) status: negativní po rodičích, Cleft Palate status: negativní po rodičích, Cleft Lip/Palate and Syndactyly status: negativní po rodičích, Juvenile Addison's Disease status: negativní po rodičích, Degenerative encefalopatie status: negativní po rodičích, Degenerativní myelopatie: přenašeč, plnochrupá, DOV 2017 normal.

VÝSTAVY: V1, vítěz třídy otevřené, CAC, národní vítěz, BOS, čekatelka šampiona krásy

ZKOUŠKY: OVVR 222 bodů, ZV III. cena, PZ I. cena CACT, SZVP I. cena CACT, LZ I. cena CACT, TJP Švédsko I. cena, volba rozhodčího, čekatelka šampiona práce

WORKING TESTY: Class E - výborně, volba rozhodčích, Class L - velmi dobře

AGILITY: kategorie LA2

VYUŽITÍ V PRAXI: 2015 - bažantnice OTICE, 2016 - bažantnice OTICE, bažantnice KONOPIŠTĚ, 2017 - bažantnice KONOPIŠTĚ

UKÁZKY PRÁCE: Agility zkouška LA2. Práce na bažantním honu na Konopišti. Ukázka klidu před zvěří, hon na Konopišti - letící bažanti.

NĚCO O IDDY: Iduška je v první řadě workoholik. Pokud by si mohla vybrat mezi výstavou nebo prací, volí jednoznačně práci - jakoukoliv. Je to velmi chytrá a aktivní fena, která chce být neustále zaměstnána. Baví jí cokoliv, přesto rozlišuje veškerou svou činnost na práci a zábavu. Zatímco agility jsou velká legrace a zábava, zkoušky a hony bere velice vážně. Oboje ale vykonává stejně svědomitě. Dokáže se velmi dobře soustředit již od raného mládí. Je skvěle ovladatelná a to i při kontaktu se živou zvěří. Při práci je absolutně tichá, všechny její klidové disciplíny na veškerých jejich zkouškách byly vždy hodnoceny známkou 4. Pokud bych měla hodnotit její "will to please", je to za 100 bodů! Těžce nese pokud zjistí, že nesplnila vaše představy, snaží se vždy zavděčit a splnit každé vaše přání. Doma je k našim ostatním domácím psům velmi snášenlivá, přijala svou pozici benjamínka ve smečce a nesnaží se jí nijak měnit, není dominantní. Pokud pracuje, nevšímá si ostatních psů a vyžaduje od nich stejný přístup. Pokud se na honu sejde s jiným psem nad střeleným kusem, vždy mu ho přenechá, nevyvolá konflikt. Ke své lidské rodině má úžasný vztah, je velmi závislá na lidské společnosti, mazlivá a poddajná, špatně nese pokud se na ní zlobíte. Naše dvě děti miluje a s námi se všemi si hodně povídá :-D. K některým cizím lidem bývá nedůvěřivá, sama si vybírá s kým bude nebo nebude kamarádit.CO JE NOVÉHO?


Akim z Váhy     Alan z Váhy     Albert z Váhy     Argo z Váhy     Art z Váhy
Akim z Váhy                  Alan z Váhy                  Albert z Váhy                  Argo z Váhy                  Art z Váhy

Amálka z Váhy     Armína z Váhy
Amálka z Váhy              Armína z Váhy

13.10.2017 A dnes odjelo i úplně poslední štěňátko, Albert. Doma zůstala jen naše Armína, alespoň nám nebude smutno a smutno nebude ani mamče Iddy a ani tetičkám Lucky a Niky, Armína se o to jistě postará ;-). Tak krásný život miminka moje a snad se ještě někdy uvidíme!

8.10.2017 Dnes odjel i Alánek, je to smutné loučení, ale na druhou stranu, štěňátka již opravdu potřebují svoje páníčky.

7.10.2017 Odjela Amálka a Akim, začíná tu být smutno. Ale všechna štěňata snad našla ty správné a milující páníčky. Hodně štěstí kuličky zrzavé!!

6.10.2017 Uteklo to jako voda a dnes se štěňátka začala rozjíždět do nových domovů. Dnes odjel žlutý kluk Argo a hnědý kluk Art. Přeji jim krásný dlouhý a plný psí život, milující páníčky už mají. Tak ať jim to všem pěkně klape dohromady. Poslední vážení:
červená fenka, 4800g
modrý pejsek, 5300g
černý pejsek, 5200g
hnědý pejsek, 4900g
žlutý pejsek, 5000g
zelený pejsek, 4900g
růžová fenka, 4600g

4.10.2017 Užívámeme si poslední společné chvíle. Hrátky s mámou. Ranní pohodička.

29.9.2017 Sedm týdnů. Náš společný čas se neúprosně chýlí ke konci. Trošku je mi z toho smutno, ale na druhou stranu, co jsem měla možnost nové páníčky poznat osobně, budou bobánci ve skvělých rukách. V úterý byla štěňátka očkována a čipována. Máme velmi statečné děti, ani nepíply (hnědého kluka nepočítám). Amálka a Armína absolvovaly test DNA na degenerativní myelopatii, mám s nimi totiž další chovatelské záměry a toto je pro mě důležitý údaj. Zatím čekáme na výsledky. Ve čtvrtek, tedy přesně 49. den života byla štěňata testována podle Voldhardova osobnostního testu štěňat. Testovat musí štěňatům neznámá osoba a tak jsem pozvala naší pani agilitní trenérku Moniku Svatošovou. Všechna štěňata dostala velkou pochvalu za velmi vstřícný vztah k lidem a nebojácnou povahu, bez jakýchkoliv reakcí na neznámé nebo hlučné věci. Prostě skvělí budoucí pracanti. Pět štěňat se umístilo v ideální skupině 3 - 4, tedy velmi vhodní pro loveckou nebo jinou práci. Pak máme dva hyperaktivní šílence, o kterých to ale víme, takže skvělí psi na nějaký akční sport. Mazlíci jsou to ale všichni - tak na to máme podezření už dlouho ;-). Dále podnikáme výlety autem a do lesa a užíváme si poslední společné chvilky.
červená fenka, 4300g
modrý pejsek, 4700g
černý pejsek, 4400g
hnědý pejsek, 4400g
žlutý pejsek, 4400g
zelený pejsek, 4100g
růžová fenka, 4100g

25.9.2017 Štěňátka jsou u nás posledních 14 dní. No a tak se snažíme, aby poznala co nejvíc nových věcí. Včera se tedy potkali s husou. Sice jen s atrapou, ale to jim nevadilo, moc se jim líbila. Dnes měli všichni k snídani kuřecí křidla. Všechna štěňata se na ně vrhla jako vlci. Až na červenou holku, ta si nad tím pořádně zapřemýšlela ale nakonec také posnídala. Zelený kluk rovněž přemýšlel a pak usoudil, že půjde raději spát. Odpoledne je čekal výlet autem. Aby byl příjemný, byl do lesa. Štěňata byla nadšena, v lese se jim moc líbilo, hodinu po něm lítalo sedm tryskomyší a pak byl v ohrádce až do večera klid, až jsem se bála, jestli jim něco není, třeba po těch houbách, kterými se včera naládovali na zahradě v nestřežené chvíli :-D. Výlet do lesa.

22.9.2017 Miminkům je šest neděl. Hodně rychle rostou a jejich nároky na prostor a na jídlo se hodně zvyšují. V ohrádkách se jim už nelíbí, protože vědí, že mimo ně je vetší legrace. Venku na zahradě se jim líbí strašně moc, méně už se to líbí mé zahradě. Jejich destrukční činnost nabírá na razanci. Pomalu se chystáme na první výlet autem, bude příští týden a pojede se do lesa. Štěňata byla potřetí odčervena.
červená fenka, 3200g
modrý pejsek, 3400g
černý pejsek, 3400g
hnědý pejsek, 3400g
žlutý pejsek, 3400g
zelený pejsek, 3200g
růžová fenka, 3000g

20.9.2017 Je zajímavé, kolik doma máme štěňat. Když jsou zavřená ve výběhu, je jich normálně sedm, jakmile je pustím po domě, jejich počet se vynásobí pěti :-D. Zajímavý úkaz... Každý člen domácnosti má okamžitě v patách alespoň pět raubířů, všude po domě se míhají zrzaví mravenci a zlikvidují vše, co jim přijde do cesty. Všechna štěňata jsou velmi živá a podnikavá, přesto je ale každé jiné. Z kmene apačů pochází pejsek žlutý a hnědý. Tito dva experti se naučili v noci zdrhat naprosto v tichosti z porodní bedny a ohrádky a pak škodit všude po domě. Když už máma dlouho nešla na kojení, došli si pro ní až do ložnice. Jejich čirá radost z úspěšné mise byla velmi nakažlivá. Modrý kluk rád papá, všechno a pořád, je to dravec, černý kluk si chodí lehnout daleko od sourozenců, aby od nich měl pokoj, je to pohodář, zelený kluk je miloučká a mírná bytost, červená holka to všechno moudře pozoruje z povzdálí a kroutí u toho hlavičkou, růžová holka je natažená na klíček, který se nikdy nedotočí, chodit neumí, jen lítat, z pelíšku vystupuje saltem a ocásek má pořád v pohotovosti. Prostě se doma nenudíme. Naše velké psí holky mají ke štěňatům různé přístupy. Iddy je pořád ještě hodně kojí a je vyloženě nešťastná, když k nim nemůže, kdykoliv se jí zachce. Nemůže, museli jsme zvýšit ohrádku, kvůli dvěma nejmenovaným záškodníkům. Hraje si s nimi níže popsanými způsoby. Lakča se mezi štěňaty pohybuje asi jako ve vysokých kopřivách. Chvíli je i s jejich vylomeninami strpí a pak na ně bafne, ať jí dají pokoj. Kavalírka Niky VELMI překvapila. Štěňata doslova miluje!!! Pořád by si s nimi jen hrála, nechá se od nich vodit za své krásné dlouhé uši a vůbec si od nich nechá všechno líbit. U svých dětí jsem zavedla velmi přísné tresty za zlobení a za špatné známky. Kdo zlobil nebo se špatně učil, jde si sednout na půl hodiny do bedny ke štěňatům :-).

16.9.2017 Miminkům je pět týdnů. Idunka si s nimi začíná hrát. Občas jsou to pěkně drsné hry, až štěňátka kulí oči a jdou se schovat. Jindy je to něžné hubičkování, pak jim zase ukradne hračku a nechá se s ní honit a jindy si před nimi vyskočí na gauč a baví se tím, jak za ní lumpíci nemohou. Štěňátkům zesílily zoubky a tak je trénují na různých věcech, na sourozencích, na kostech od řezníka a na nenamočených granulkách. Jezdí sem za nimi spoustu návštěv a to jsou také dobré objekty na okusování. Vzhledem k tomu, že má kuchyňská váha je pouze do 2kg, vážili jsme dnes poprvé štěňátka na normální osobní váze, takže správnou vypovídající hodnotu bude jejich váha mít až příští týden, až je zvážíme znova. Ale přibrali všichni a hodně.
červená fenka, 2700g
modrý pejsek, 3100g
černý pejsek, 2600g
hnědý pejsek, 2700g
žlutý pejsek, 3100g
zelený pejsek, 2600g
růžová fenka, 2600g

10.9.2017 Miminka venku: Video, 4 týdny.

8.9.2017 Čtyři týdny. Hrozně to utíká. Mimina byla podruhé odčervena (se stejným úspěchem jako poprvé) a zkontrolovali jsme jim zoubky. Všichni je mají krásně rostlé, žádné anomálie. S nadšením přijímají návštěvy. Už mají svůj výběh i venku, tam se jim ale moc nelíbí, protože máma lítá kolem se šiškama a kojení se tím pádem nekoná :-). Dneska byly k večeři namočené granulky. Mám si je prý strčit někam ;-)
červená fenka, 1920g
modrý pejsek, 2127g
černý pejsek, 1866g
hnědý pejsek, 1997g
žlutý pejsek, 2024g
zelený pejsek, 1966g
růžová fenka, 1736g

5.9.2017 Štěňátka hodně rychle rostou. Pokud je hezké počasí, chodí ven, kde se za půl hodinky unaví na celý zbytek dne. Čas her se prodlužuje a čas spánku se zkracuje. K jídlu už baští tvaroh, mleté maso s těstovinami nebo s rýží. Pomalu se chystáme na namočené granulky. Od víkendu přijímají štěňátka návštěvy. Volné máme ještě dva pejsky. Hledáme pro ně aktivní páníčky, kteří je smysluplně zaměstnají.

1.9.2017 Třítýdenní narozeniny. Štěndům se klubou zuby. Jako dárek k dnešním narozeninám dostala ohrazený výběh k porodní bedně a první opravdové jídlo. Tvaroh jim moc chutnal a většina ho dokonce skončila opravdu ve štěňatech. Mimča byla tento týden poprvé venku na sluníčku a do pelíšku dostala plyšová zvířátka, která si později odvezou s sebou domů proti stesku. A jak vyrostla?
červená fenka, 1405g
modrý pejsek, 1519g
černý pejsek, 1313g
hnědý pejsek, 1416g
žlutý pejsek, 1420g
zelený pejsek, 1334g
růžová fenka, 1249g

29.8.2017 Dnes máme hodně novinek. Štěňátka sedí, chodí, vrčí, štěkají, hrají si mezi sebou i s námi, vylizují misku po mámě a začínají slyšet. Takže už se musíme kolem bedny se spícími andílky plížit jako indiáni, pokud nechceme vzbudit celou vesnici :-D. Někteří hříšníci (žlutý kluk a růžová holka) už také byli na nepovoleném výletě z porodní bedny :-D. Idunka bohužel prodělala zánět mléčné žlázy a momentálně bere ATB. Od počátku hárání přes březost a porod, až do dnešních dní jí ale má v péči MVDr. Láznička, který je opravdovou kapacitou v oboru reprodukce psů a má mou plnou důvěru. Iduška se také zotavuje velmi rychle a včera jsme už spolu byly na první krátké procházce. Jinak by tedy zasloužila metál, protože ač mastitida musí strašlivě bolet, kojí statečně dál! Mimčům již přišla potvrzená jména a čísla zápisů z plemenné knihy. Takže mám tu čest vám představit:
Armína z Váhy, červená fenka, ČLP/NSR/1151
Alan z Váhy, modrý pejsek, ČLP/NSR/1146
Albert z Váhy, černý pejsek, ČLP/NSR/1149
Art z Váhy, hnědý pejsek, ČLP/NSR/1147
Argo z Váhy, žlutý pejsek, ČLP/NSR/1145
Akim z Váhy, zelený pejsek, ČLP/NSR/1148
Amálka z Váhy, růžová fenka, ČLP/NSR/1150

25.8.2017 Štěňátkům jsou dnes dva týdny a novinek je spousta. Miminka už začínají vidět a začínají si hrát. Dnes byla poprvé odčervena, to se jim moc nelíbilo, no a pak také prodělala manikůru, protože Iduška už měla břicho celé podrápané. Rostou jako z vody.
červená fenka, 1009g
modrý pejsek, 1063g
černý pejsek, 1018g
hnědý pejsek, 1009g
žlutý pejsek, 1065g
zelený pejsek, 996g
růžová fenka, 943g

21.8.2017 Štěňátkům se již od neděle rozlepují oči. Rovněž začala po porodní bedně docela obstojně chodit. Iduška už je nechává občas chvilku samotné. Modrý kluk je velký průzkumník a už ochutnal první granulku, byl rychlejší než já.

18.8.2017 Miminkům je dnes týden. Mají se k světu a rostou před očima. Však také jejich mamča baští jako bezedná.
červená fenka, 654g
modrý pejsek, 695g
černý pejsek, 629g
hnědý pejsek, 647g
žlutý pejsek, 719g
zelený pejsek, 652g
růžová fenka, 604g

16.8.207 Štěňátka rostou jako z vody. Každý den teď přiberou cca 40g. Některá už vědí, že mají ocásky a při krmení je neváhají použít. Délka spaní se pomalu prodlužuje, štěňata již vydrží déle bez krmení a tak už si od nich Iddy troufne na chvilku odejít. Chodí se natáhnout na chladné dlaždice v dohledu pelíšku, mimča hodně hřejí a jí je u nich pořád horko. Obě fenky a jeden kluk jsou zadaní. Ostatní kluci na své páníčky ještě čekají.

11.8.2017 MÁME ŠTĚŇÁTKA! Idušce se dnes narodilo sedm krásných a zdravých mimin. Dvě holky a pět kluků. Původně jich mělo být devět, ale dvě nezvládla porod. Ten probíhal velmi dobře, jen byl hodně dlouhý. Iduška je skvělá máma, se štěňaty si hned věděla rady, vzorně o ně pečuje a nespouští je z očí. A jak přicházeli na svět?
7:17, červená fenka, 385g
7:50, modrý pejsek, 342g
10:06, černý pejsek, 334g
10:22, hnědý pejsek, 330g
11:41, žlutý pejsek, 340g
13:33, zelený pejsek, 339g
19:21, růžová fenka, 333g

8.8.2017 61. den březosti. Porod očekáváme každým okamžikem. Skvělá zpráva přišla ze Švédska, Moltas na tollerspeciálu ve třídě otevřené získal I. cenu a ocenění HP (prošel se ctí) pro nejlepšího psa. Získal první cenu již podruhé a kvalifikoval se tak do třídy ELITE. Moc gratulujeme!!

1.8.2017 Tak už se nám to krátí. Iduška má břicho plné malých čertů. Když odpočívá, je občas vidět, jak se mimča hemží. Spouští se jí mléko a břicho spadlo níž, vše se chystá k porodu. Chystáme se i my a tak Iduška dostala krásnou novou porodní bednu. Okázale ji zatím ignoruje :-).

11.7.2017 Iddy je dnes v polovině březosti a už se jí kulatí bříško.

4.7.2017 Máme potvrzenou březost! Iduška je nakrytá 25. den a pan doktor napočítal sedm miminek. Mají asi 1cm a jsou všechna v pořádku.

10.6.2017 Druhé krytí ve Švédsku. Tak tentokrát to byl fofr. Ani jsem si nestihla sundat batoh ze zad :-).

8.6.2017 První krytí ve Švédsku. Iduška si Moltase pěkně vyzkoušela, hrála si s ním, honila se a zkoušela, jakou má kluk výdrž. Moltas se nedal a Iddy ho nakonec uznala jako vhodného otce pro svá miminka. Krytí proběhlo naprosto ukázkově a bezproblémově.

Fotogalerie
Husa Svačina
Ulovená husa Svačina
Líbí Do lesa Jedeme na výlet Socializujeme První jídlo
Líbí Do lesa Jedeme na výlet Socializujeme První jídlo
Nové hračky Venku Kojení Tollerky Hračky
Nové hračky Venku Kojení Tollerky Hračky
Neboj ségra Sedíme Pupík 61. den Porodní bedna Jsme připraveny
Neboj ségra Sedíme Pupík 61.den Porodní bedna Jsme připraveny!
Pupík 50. den 32. den březosti 25. den březosti Krytí Rodiče
Pupík 50. den 32. den Štěně 25. den Krytí Rodiče


© Petra Pešková 2014